IQUE ottaa PUBGin haltuun

Dec 16, 2020

Player Unknown’s Battleground eli PUBG on koukuttava ja intensiivinen peli – viimeiseen mieheen. IQUEssa tuumasimme, että tämä voisi olla hyvä lisä CS:GOn ja DOTA2 rinnalle. Aloitimme keskustelut jo muutama kuukausi sitten joukkueen kapteenin NipsuTheNiksaksen kanssa seuraan liittymisestä. Kokoonpano kärsi kuitenkin yhden pelaajan vajauksesta ja joukkueen julkaisua lykättiin, kunnes eSM-turnauksen jälkeen ilerssi vapautui ja liitettiin joukkueeseen.

Toivotamme tervetulleeksi IQUEen; Niilo ”NipsuTheNiksas” Jäävirta, Henri ”helinaraider” Ikonen, Vili ”Velehos” Kotisaari ja Akseli ”ilerssi” Koskenranta!

“Asiat etenivät mutkattomasti ja ajatukset tavoitteista olivat molemminpuoliset. Järjestimme pojille bootcampin seuran tiloissa Tampereen Leinolassa, joka vahvisti tunnetta oikeasta joukkuevalinnasta. Vaikka välillä pohdin, sopiiko jatkuva huulenheitto vakavasti otettavaan kilpapelitoimintaan, olin erittäin tyytyväinen suorituksiin. Matsin alettua ammattimainen asenne kumpuaa esiin ja keskittyminen on käsinkosketeltavaa.” Kuittaa seuran koordinaattori ja tämänkin joukkueen manageri Gilnor.

Kapteeni NipsuTheNiksas kommentoi kulunutta viikonloppua ja pohtii seuran merkitystä kilpapelaamisessa: “Meidän bootcamp viikonloppu oli oikein moitteeton, päästiin treenaamaan halutulla tavalla ja paljon. Seura antoi meille täyden mahdollisuuden keskittyä oman pelin kehittämiseen. IQUEen liittyminen oli iso kohokohta meille. Heti kun asia ilmoille heitettiin motivaatio peliin kasvoi jokaisella meistä huomattavasti. Ensi vuodelle valmistautuminen on kovassa käynnissä, jotta oltaisiin valmiita tulevia koitoksia varten.”